LP. Red Star "Ranny pacierz towarzysza - live 1985-1986"

50,00 zł
Brutto

LP. Kolejna kapela z archiwalnymi koncertami z Jarocina.

Ilość

RED STAR “Ranny pacierz towarzysza – live 1985-1986” LP

W 1982 roku odbywa się w Rzeszowie pierwszy punkowy koncert z udziałem warszawskich grup DEZERTER, DEUTER i TZN XENNA. Ich intensywne występy wywołują szok, niedowierzanie, ale również agresję i otwarty protest ze strony fanów skamieniałego rocka. Próba wyparcia nowego nie powiodła się i koncert staje się wydarzeniem, które tworzy rzeczywistą lokalną przestrzeń dla tej formy ekspresji, brzmienia i przekazu.

Chwilę później na tym gruncie startują pierwsze rzeszowskie kapele punk jak IZBA LORDÓW i TOXYT. Ci pierwsi zmieniają nazwę na CRVENA ZVEZDA, a od 1984 roku zaczyna być używana anglojęzyczna wersja nazwy czyli RED STAR. Zespół pojawia się na kilku ważnych imprezach w kraju w latach 1985-1986: warszawskie Poza Kontrolą i Róbrege (impreza towarzysząca obok PROCESSS i STAN ZVEZDA), Fama’86 (Świnoujście) oraz szczególnie ważny - Jarocin ‘86. Tam, po zaprezentowaniu trzech utworów na przesłuchaniach w JOK-u, zespół od razu trafia na Dużą Scenę. Pomimo okrojonego składu i przepychanek pod sceną ma okazję zaprezentować się przed wyjątkowo dużą publicznoścą i skorzystać z profesjonalnego sprzętu.

Ich bardzo dynamicznie i sprawnie zagrany hardcore punk charakteryzował się bezkompromisowym przekazem, który przyprawiał w osłupienie cenzorów. Niewiele kapel tego okresu posunęło się tak daleko w wyrazistości krytyki ówczesnego systemu politycznego. Ten skondensowany atak przewijał się praktycznie w każdej kompozycji zespołu. Szydzili, kpili, obnażali przymus i zniewolenie, mówili wprost o beznadziejności życia w “czerwonym rezerwacie”. Na efekty długo nie było trzeba czekać – wizyty mundurowych po domach, monitorowanie przez służby, próby marginalizacji i cenzurowanie. Oczywistym było, że z takim przekazem nikt nie odważy się zaprosić do studia czy do opublikowania nagrań. Jedynym sukcesem były zagrane koncerty, podczas których próbowano wszelkich dostępnych technik ograniczających kontrolę cenzury,

Na skutek frustracji i niepewności wynikającej z niemocy, ograniczeń cenzury, pogróżek, zespół milknie na dobre w 1986 roku, a część członków kontynuuje w bardziej stonowanych, ale nie pozbawionych jednak przekazu, post-punkowych i zimnofalowych formacjach ONE MILLION BULGARIANS i AURORA, które obok formacji 1984 do dzisiaj stanowią doskonałą wizytówkę alternatywnej sceny muzycznej w Rzeszowie lat 80.

Na archiwalnej płycie RED STAR znalazły się nagrania z występów zespołu w ramach Róbrege’85 (DK Łowicka, Warszawa), nagrania z Jarocina ‘86 (przesłuchania JOK + Duża Scena) oraz z koncertu w Katowicach. Kolejna niedokończona historia w dziejach polskiego punk zostaje domknięta. Red Star debiutuje na winylu po ok. 35 latach od swego istnienia.

Nakład limitowany do 400 egz. Kolejne tłoczenia nie są przewidziane.

https://warsawpact.bandcamp.com/…/ranny-pacierz-towarzysza-…

Track list:

STRONA 1985:

1.SPERMA
2.KOMBATANCI
3.SYRENY
4.BOHATER
5.NIENAWIDZĘ LUDZI KTÓRZY POSZLI W POCHODZIE
6.KRASNAJA ZWEZDA
7.AUTOBUSY ZAKŁADOWE
8.REZERWAT
9.RANNY PACIERZ TOWARZYSZA
10.CIEŻARÓWKI
11.NASZ KRAJ
12.THIS IS POLAND

STRONA 1986:

13.KOMBATANCI
14.SYRENY
15.BOHATER
16.CIĘŻARÓWKI
17.NIE WIEM CZEGO CHCECIE
18.NIENAWIDZĘ LUDZI KTÓRZY POSZLI W POCHODZIE
19.NASZ KRAJ
20.THIS IS POLAND
21.PISTOLETY
22.POPATRZ TOWARZYSZU
23.KOMBATANCI
24.SYRENY
25.CIEŻARÓWKI

4 Przedmioty
123